Wydaje Ci się, że twoja pociecha układa klocki, rysuje albo gotuje obiad dla lalek tylko po to, by zabić nudę? Nic bardziej mylnego! Zabawa przynosi dziecku mnóstwo korzyści. Sprawdź, jakich.
Zabawa to przywilej dzieci, co do tego chyba nikt nie ma wątpliwości. Czasem jednak, gdy patrzymy na malucha, który buduje wieżę z klocków albo odgrywa scenki, wykorzystując lalki, być może wydaje nam się, że ten czas mogłoby wykorzystać lepiej, np. ucząc się czegoś pożytecznego. Tylko że twoja pociecha… właśnie ro robi! Zabawa przynosi maluchowi szereg wymiernych korzyści.
Gdy dziecko się bawi…
1. …trenuje dużą motorykę. Skakanie, bieganie, kopanie piłki czy inne zabawy ruchowe pomagają dziecku rozwijać dużą motorykę. Dzięki temu maluch zwiększa swoją szybkość, gibkość, siłę mięśni, a także koordynację. Nie zapominajcie więc o starych, sprawdzonych zabawkach, takich jak piłka, skakanka czy guma do skakania i gdy tylko jest ładna pogoda, wychodźcie na dwór pobiegać na świeżym powietrzu. Wyścigi, slalom, tor przeszkód – to wszystko będzie wspaniałą zabawą nie tylko dla dziecka, lecz także dla Was, rodziców.
2. …doskonali małą motorykę. Precyzyjne chwytanie i układanie małych przedmiotów tylko nam, dorosłym, wydaje się takie proste. Maluchowi na początku może sprawiać problemy, ale przecież ćwiczenie czyni mistrza! Tę umiejętność możecie trenować chociażby, bawiąc się sorterem czy układając wieżę z klocków. To da Wam nie tylko mnóstwo radości, lecz także pomoże dziecku usprawnić koordynację ręka–oko i doskonalić chwyt.
3. …zdobywa wiedzę o otaczającym je świcie. Jak mechanik naprawia samochód, skąd biorą się warzywa na straganach i jak powstaje chleb? Te pytanie i wiele innych to dla dziecka fascynujące zagadki, które chce samodzielnie odkryć. Możesz mu w tym pomóc, np. bawiąc się z maluchem zestawem Moje miasteczko LEGO® DUPLO®, dzięki któremu będziecie mogli wybrać się na fascynującą wycieczkę do miasteczka i odkryć jego tajemnice.
4. …kształtuje swoje kompetencje społeczne. Zabawa z mamą, tatą, rodzeństwem czy rówieśnikami to pierwsze kontakty społeczne dziecka, na podstawie których maluch uczy się przestrzegania reguł panujących w grupie, a także ćwiczy trudną sztukę kompromisu. Różnego rodzaju sytuacje społeczne możecie zaaranżować podczas zabawy figurkami z zestawów LEGO® DUPLO®. To wspaniały sposób, by przećwiczyć robienie zakupów, wizytę u lekarza czy inne codzienne, a czasem trudne dla dziecka sytuacje.
5. …uczy się rozpoznawać emocje swoje i innych. Dlaczego kolega z piaskownicy płacze, gdy zniszczymy jego zamek? Co wtedy czuje, co zrobić i jak zachować się w takiej sytuacji? To doskonała lekcja rozwijająca inteligencję emocjonalną. Jeśli w tym momencie umiejętnie wesprzesz dziecko, pomagając mu zrozumieć to, co czuje on sam i inni, maluch wyrośnie na rozumiejącego swoje emocje, pełnego empatii i troszczącego się o innych młodego człowieka.
6. …rozwija kreatywność. Budowanie z klocków, malowanie czy wymyślanie historii to wspaniały trening wyobraźni. Dlatego staraj się podsuwać dziecku takie zabawki i tworzyć takie sytuacje, w których maluch będzie mógł chwilę pogłówkować i wykazać się kreatywnością. Umiejętność nieszablonowego myślenia jest bardzo cenna i przyda się dziecku zarówno w przedszkolu, szkole, jak i dorosłym życiu.
7. …ma z tego mnóstwo radości. To w końcu dlatego dziecko chce się bawić – cała reszta jest tylko bardzo pozytywnym „skutkiem ubocznym”, dlatego nigdy nie zapominaj o tym, że z zabawy maluch powinien mieć przede wszystkim dużo frajdy.
Wybierz zabawki odpowiednie dla dzieckaPomocne książeczki. W stymulacji wzroku maluchów dobrze sprawdzają się również książeczki z zadaniami, zwłaszcza te polegające na znajdywaniu różnic między obrazkami. Ale by maluch poradził sobie z nimi, wcześniej należy go do tego przygotować poprzez prostsze zabawy i zadania. Bardzo ciekawą pozycją jest seria „CzuCzu moje pierwsze słowa”. Znajdziemy w niej książeczki umożliwiające poznawanie kolorów, kształtów, pojazdów, owoców i warzyw. Dzięki kolorowym obrazkom stymulowany jest wzrok maluchów, a dodatkowe napisy pomagają w czytaniu globalnym. Dla niemowlaków znakomicie sprawdzają się serie: „Oczami Maluszka” – przeznaczone dla młodszych dzieci od urodzenia do około 6. miesiąca życia, i „Książeczki kontrastowe” dla tych powyżej 6. miesiąca. Zasada w nich jest ta sama. Składają się z obrazków przybliżających dziecku świat, dla młodszych dzieci są one czarno-białe, dla starszych – bardziej kolorowe. U przedszkolaków każda książeczka z obrazkami sprawi, że wzrok będzie stymulowany, jeśli rodzic zada sobie trud, by podczas jej oglądania zadawać maluchom zagadki, np. gdzie ukryła się biedronka, itp. Na koniec dobrze jest pamiętać, że poprzez wzrok dociera do nas około 80% informacji. Już to powinno każdego rodzica przekonać, jak ważna jest jego stymulacja. Na rynku jest wiele pomocy, które już noworodkowi pomogą w tej dziedzinie. Warto z nich korzystać. |
|
|
|